Voluntari sau Ștefăneștii de Jos? Pipera la un pas sau case cu o treime mai ieftine

06.11.2026 • 0 citiri
Voluntari sau Ștefăneștii de Jos? Pipera la un pas sau case cu o treime mai ieftine

Pe scurt: Voluntari e cea mai scumpă localitate din Ilfov după valorile notariale (teren 167,9 €/m² la est de A3 și peste 300 €/m² spre Pipera, case noi 929 €/m²), dar și cea mai bine echipată: 18 linii de autobuz și 1.374 de curse pe zi, 6 licee, 23 de grădinițe, 118 km de canalizare. Ștefăneștii de Jos are terenul la 46,1 €/m², casele noi la 645 €/m² și impozitul pe casă cam la jumătate (e comună), dar doar 8,5 km de canalizare pentru peste 12.000 de oameni și cea mai mică medie la școala de stat dintre localitățile din județ la Evaluarea Națională 2026 (4,06). Niciuna nu are zone inundabile.

Voluntari și Ștefăneștii de Jos sunt vecine în nord-estul Bucureștiului, despărțite de câmpurile care se umplu cu ansambluri rezidențiale de la Pipera spre Afumați. Voluntari e municipiu, cu 50.126 de locuitori cu domiciliul acolo și o economie proprie: 38.445 de salariați lucrau în localitate în 2024, după INS, cei mai mulți din tot Ilfovul. Ștefăneștii de Jos e comună, cu satele Crețuleasca și Ștefăneștii de Sus, și a crescut de la 5.158 de locuitori în 2011 la 12.392 în 2026.

Comparatorul anuntat.ro · date oficiale

Voluntari sau Ștefăneștii de Jos: cifrele față în față

Aceleași surse oficiale pentru amândouă. Poți schimba localitățile și compara oricare două din Ilfov.

Ce comparămVoluntariȘtefăneștii de Jos
Prețul
Teren intravilan liber, zona centrală (valoare minimă notarială)167,9 €/m²46,1 €/m²
Casă nouă din cărămidă (după 2011), valoare minimă notarială929 €/m²645 €/m²
Coeficientul de rang la impozitul pe casă (zona A)2,40 (municipiu)1,10 (comună)
Drumul spre București
Până la Piața Unirii cu transportul în comun (dimineața, 7–8)56 min70 min
Până la Pipera cu transportul în comun (dimineața, 7–8)56 min69 min
Până la Piața Unirii cu mașina, fără trafic17 min (10,2 km)24 min (17,5 km)
Linii de transport în comun cu stații în localitate185
Curse care opresc în localitate într-o zi lucrătoare1.374270
Cea mai apropiată stație de metrou (în linie dreaptă, din centru)5,3 km (Pipera)9,1 km (Pipera)
Școli și grădinițe
Media la Evaluarea Națională 2026, școlile de stat6,97 (327 elevi)4,06 (48 elevi)
Media la EN 2026, toate școlile (cu cele private)7,39 (9 școli)4,06 (1 școală)
Grădinițe și creșe de stat în rețeaua școlară6 de stat (23 cu cele private)1 de stat (2 cu cele private)
Oamenii
Locuitori (după domiciliu, 1 ianuarie 2026)50.12612.392
Creșterea populației din 2011+40,9%+140,2%
Locuitori pe km²1.331426
Copii sub 15 ani, din populație15,0%20,1%
Locuințe noi terminate 2021–2025, la 1.000 de locuitori98 (4.934 în total)95 (1.179 în total)
Utilități
Rețea de canalizare, metri la 1.000 de locuitori2.354 m (118,0 km)686 m (8,5 km)
Rețea de gaze, metri la 1.000 de locuitori3.852 m (193,1 km)4.067 m (50,4 km)
Adrese cu internet de 1 Gbps (ANCOM)91%97%
Riscuri și verdeață
Teritoriu inundabil o dată la 100 de ani (ANAR)0,0%0,0%
Parcuri cartografiate în OpenStreetMap12 (3,6 ha)5 (1,3 ha)
Supermarketuri în OpenStreetMap202

Marcat: partea mai avantajoasă pentru cine cumpără, unde diferența trece de 3%. Populația, creșterea și densitatea nu au „câștigător”: depinde ce cauți. Valorile notariale sunt minime, nu prețuri de piață. Drumurile cu transportul sunt mediana plecărilor dintre 7:00 și 8:00, dintr-o zi lucrătoare, din cele mai circulate stații ale localității.

Toate cele 40 de localități din Ilfov, pe hartă și în clasament →

Prețul: aici e toată diferența

Studiul notarilor pentru 2026 împarte zona centrală a Voluntariului în două: la est de autostrada A3, pe Bulevardul Voluntari și Bulevardul Eroilor, terenul liber are minimul de 167,9 €/m²; la vest de A3, pe Bulevardul Pipera și strada Erou Iancu Nicolae, 308,2 €/m². Sunt cele mai mari valori din județ. În Ștefăneștii de Jos, zona centrală e la 46,1 €/m², iar zona mediană la 31,5.

La casele noi din cărămidă, Voluntari are 929 €/m², cea mai mare valoare din Ilfov, iar Ștefăneștii de Jos 645 €/m². Pentru o casă de 150 m² pe 400 m² de teren, diferența valorilor notariale trece de 90.000 de euro dacă te uiți la zona de est a Voluntariului. La impozit, Voluntari are coeficientul de municipiu, 2,4 în zona A, iar Ștefăneștii de Jos 1,1 în satul reședință (Codul fiscal, art. 457 alin. 6).

Drumul

Voluntari are 18 linii de autobuz cu stații în localitate, cele mai multe din Ilfov, și 1.374 de curse într-o zi lucrătoare. Ștefăneștii de Jos are 5 linii (403, 409, 409B, 468, 468B) și 270 de curse. Dimineața, mediana drumului până la Piața Unirii e 56 de minute din Voluntari (413 și tramvaiul 21) și 70 din Ștefăneștii de Jos (468B și 21). Până la Pipera: 56 față de 69. Cu mașina, fără trafic, 17 minute din Voluntari, 24 din Ștefănești.

Atenție la ce înseamnă „Voluntari” în anunț: partea de vest, lipită de Pipera, e la câteva sute de metri de birouri și de metroul M2, pe când centrul vechi și cartierele din est sunt la alt drum. Calculează timpul de la adresa exactă cu „Unde să locuim?”.

Școlile

Voluntari are cea mai bogată ofertă școlară din Ilfov: 9 școli cu elevi la Evaluarea Națională, 6 licee și 23 de grădinițe, dintre care 6 de stat. Școlile private au medii mari („Mark Twain International School” 9,04, „Olga Gudynn” 8,75), iar cele trei școli de stat au avut împreună 6,97, peste media județului (6,56).

În Ștefăneștii de Jos, singura școală gimnazială, de stat, a avut media 4,06 la Evaluarea Națională 2026, cu 48 de elevi, cea mai mică dintre localitățile din Ilfov. E o cifră pentru un singur an și pentru puțini elevi, dar merită luată în serios dacă ai copii: comuna are cea mai mare pondere de copii sub 15 ani din județ, 20,1%, iar mulți părinți îi duc la școli din Voluntari sau din București. Verifică circumscripția adresei în școala de circumscripție.

Canalizarea

Voluntari a raportat la INS 118 km de canalizare pentru 2025: 2.354 m la 1.000 de locuitori. Ștefăneștii de Jos, 8,5 km: 686 m la 1.000, una dintre cele mai mici valori din județ. Mulți dintre cei care cumpără în ansamblurile noi din Ștefănești depind de stația de epurare a dezvoltatorului sau de bazine vidanjabile. Întreabă exact, în scris, înainte de avans. La gaze, ambele sunt bine acoperite.

Pentru cine e fiecare

  • Voluntari, dacă lucrezi în Pipera sau în nordul Bucureștiului, vrei școli și licee bune aproape și ai bugetul pentru cele mai mari prețuri din Ilfov.
  • Ștefăneștii de Jos, dacă vrei o casă nouă mai ieftină în aceeași zonă, ai mașină, ai verificat canalizarea și ai un plan pentru școala copiilor.

Și dacă lucrezi în centru, nu în Pipera? Atunci merită să te uiți și la sud: Bragadiru are terenul din zona centrală la 46,2 €/m², cam cât Ștefăneștii de Jos, dar 982 de curse de autobuz pe zi, 83 km de canalizare și școala de stat cu media 6,90. Până la Piața Unirii faci 45 de minute. Toate în comparatorul localităților din Ilfov.

Întrebări frecvente

Cât e terenul în Voluntari după grila notarială?

În zona centrală, 167,9 €/m² la est de A3 și 308,2 €/m² la vest de A3, spre Pipera (valori minime, studiul notarilor 2026). Sunt cele mai mari din Ilfov.

Ștefăneștii de Jos are canalizare?

Doar parțial: 8,5 km de rețea raportați la INS pentru 2025, pentru 12.392 de locuitori. Multe ansambluri au stații de epurare proprii sau bazine.

Ce școli are Voluntari?

9 școli cu elevi la Evaluarea Națională 2026, 6 licee și 23 de grădinițe. Școlile de stat au avut media 6,97.

Voluntari e oraș sau municipiu?

Municipiu. Contează la impozitul pe casă: coeficientul de rang e 2,4 în zona A, față de 2,3 la orașe și 1,1 la comune.

Surse

  1. Camera Notarilor Publici București, studiul de piață 2026 pentru Ilfov: anexa 8 (Voluntari, pag. 290 în PDF) și anexa 39 (Ștefăneștii de Jos).
  2. INS, TEMPO Online: POP107D, GOS110A, GOS116A, FOM104D.
  3. TPBI, orarul GTFS, drumurile calculate de anuntat.ro.
  4. Ministerul Educației: Evaluarea Națională 2026 și rețeaua școlară 2025-2026.
  5. Codul fiscal, art. 457 alin. (6).
Distribuie: