București · Sectorul 1 · date oficiale 2023–2026
Prețurile reale ale locuințelor din Sectorul 1: cât s-a plătit, nu cât s-a cerut
Valorile din tranzacțiile declarate la impozite, publicate de Direcția Generală de Impozite și Taxe Locale a Sectorului 1: 2.307 de locuințe vândute în 2025, pe cartiere, pe vechimea clădirii și an de an. Fără estimări și fără prețuri din anunțuri.
- 11.050 lei/m²mediana plătită în 2025, ≈ 2.190 €
- 12.140 lei/m²în 2026, până la data fișierului (1.421 de vânzări)
- 2.307locuințe vândute în 2025, cu preț și suprafață
Cât s-a plătit pe metru pătrat, an de an
În 2025, jumătate din locuințele vândute în Sectorul 1 au costat sub 11.050 lei pe m² util (≈ 2.190 €), iar jumătate peste. Jumătate din vânzări au fost între 8.250 lei și 13.620 lei/m². Față de 2023, prețul median a crescut cu 23% în lei și cu 20% în euro.
Vezi datele în tabel
| An | Mediana (lei/m²) |
|---|---|
| 2023 | 9.010 |
| 2024 | 9.520 |
| 2025 | 11.050 |
| 2026* | 12.140 |
Sursa: fișierul „Tranzacții cu valoare clădiri Sectorul 1”, Direcția Generală de Impozite și Taxe Locale a Sectorului 1, impozitelocale1.ro (date deschise)
2023 începe cu trimestrul al doilea, primul din fișier. 2026* = vânzările înregistrate până la data fișierului (4 noiembrie 2026); euro la cursul mediu BNR de la 1 ianuarie. Euro: cursul mediu BNR al fiecărui an.
Pentru comparație, apartamentele din Sectorul 2 s-au vândut în 2025 la o mediană de 8.800 lei/m². Comparația e doar orientativă: la Sectorul 1 intră și casele.
Trimestru cu trimestru în 2026
| Trimestrul | Mediana / m² | În euro | Vânzări |
|---|---|---|---|
| T1 2026 | 12.300 lei | ≈ 2.365 € | 425 |
| T2 2026 | 12.110 lei | ≈ 2.330 € | 524 |
| T3 2026 | 12.210 lei | ≈ 2.345 € | 428 |
| T4 2026 | 12.080 lei | ≈ 2.325 € | 44 |
Ultimul trimestru poate fi incomplet: tranzacțiile ajung în fișier după ce sunt declarate la impozite.
Prețul real pe cartiere, 2025–2026
Cartierele sunt cele din ghidul cartierelor. Fiecare stradă e pusă în cartierul prin care trece cel mai mult, după traseul ei din OpenStreetMap. Cele mai scumpe: Primăverii, Herăstrău, Floreasca.
| Cartierul | Mediana / m² | În euro | Jumătate din vânzări între | Vânzări |
|---|---|---|---|---|
| Primăverii | 19.320 lei | ≈ 3.715 € | 13.620–24.570 lei | 44 |
| Herăstrău | 17.470 lei | ≈ 3.465 € | 14.550–20.620 lei | 63 |
| Floreasca | 15.010 lei | ≈ 2.945 € | 10.590–17.710 lei | 67 |
| Aviației | 13.540 lei | ≈ 2.680 € | 11.290–15.660 lei | 303 |
| Dorobanți | 12.920 lei | ≈ 2.530 € | 9.930–15.330 lei | 189 |
| Domenii | 12.700 lei | ≈ 2.490 € | 8.040–16.050 lei | 44 |
| Grivița | 12.410 lei | ≈ 2.445 € | 10.290–14.600 lei | 256 |
| Costeasca | 12.110 lei | ≈ 2.330 € | 10.910–13.610 lei | 301 |
| Greenfield Residence Băneasa | 11.850 lei | ≈ 2.335 € | 10.510–12.900 lei | 157 |
| Dămăroaia | 11.790 lei | ≈ 2.295 € | 10.180–13.570 lei | 150 |
| Bazilescu | 11.720 lei | ≈ 2.290 € | 9.010–13.800 lei | 97 |
| Aviatorilor | 11.520 lei | ≈ 2.240 € | 9.450–14.470 lei | 190 |
| Băneasa | 11.460 lei | ≈ 2.260 € | 8.660–13.840 lei | 102 |
| Vatra Nouă | 11.250 lei | ≈ 2.210 € | 7.980–13.370 lei | 171 |
| Gara de Nord | 10.890 lei | ≈ 2.105 € | 7.640–14.180 lei | 277 |
| Cișmigiu | 10.890 lei | ≈ 2.130 € | 7.260–13.900 lei | 357 |
| Chitila - Triaj | 10.350 lei | ≈ 2.045 € | 8.370–11.770 lei | 228 |
| Străulești Sud | 9.510 lei | ≈ 1.850 € | 7.570–12.670 lei | 79 |
| Pajura | 9.430 lei | ≈ 1.835 € | 7.500–10.950 lei | 136 |
| 1 Mai | 8.910 lei | ≈ 1.745 € | 7.350–11.380 lei | 206 |
| Străuleşti | 8.900 lei | ≈ 1.750 € | 7.710–10.490 lei | 160 |
| Cartierul Pădurea Băneasa | 7.320 lei | ≈ 1.410 € | 5.550–8.260 lei | 15 |
| 16 Februarie | 5.830 lei | ≈ 1.155 € | 2.880–8.160 lei | 5 |
Zonele cu foarte puține vânzări nu au preț afișat. Sectorul 1 în ansamblu, 2025–2026: 11.570 lei/m², din 3.728 de vânzări. În cartierele cu multe vile, cum e Primăverii, în cifre intră și casele.
Clădire veche sau nouă: cât contează
Același metru pătrat se plătește diferit după anul construcției. Cifrele sunt pentru 2025–2026, tot Sectorul 1.
| Construită | Mediana / m² | În euro | Vânzări |
|---|---|---|---|
| până în 1977 | 9.790 lei | ≈ 1.925 € | 1.262 |
| 1978–1989 | 13.170 lei | ≈ 2.595 € | 381 |
| 1990–2009 | 12.080 lei | ≈ 2.385 € | 352 |
| 2010 sau mai nou | 12.020 lei | ≈ 2.335 € | 1.729 |
Pentru clădirile vechi, verifică și harta riscului seismic: clădirile expertizate sunt pe ea, adresă cu adresă. Anul construcției pe străzi: anul construcției blocului.
Locuință mică sau mare
| Suprafața utilă | Mediana / m² | În euro | Vânzări |
|---|---|---|---|
| sub 40 m² | 11.650 lei | ≈ 2.265 € | 452 |
| 40–60 m² | 11.540 lei | ≈ 2.260 € | 1.556 |
| 60–80 m² | 11.760 lei | ≈ 2.300 € | 808 |
| peste 80 m² | 11.460 lei | ≈ 2.245 € | 915 |
Locuințele sub 20 m² utili nu intră: în fișier, la suprafețele foarte mici sunt de obicei locuri de parcare și boxe.
Cât s-a vândut pe strada ta?
Pentru fiecare stradă din Sectoarele 1 și 2: prețul median (de la 5 vânzări), numărul de vânzări pe ani și anii de construcție.
Ce sunt aceste cifre
- Valoarea din tranzacție. Fiecare rând din fișier are valoarea declarată la impozite, în lei sau în euro. Nu e un preț cerut și nici o evaluare. Valorile în euro le-am trecut în lei la cursul mediu BNR al anului.
- Locuințe, pe metru pătrat util. Fișierul nu separă apartamentele de case, așa că intră amândouă. Nu intră locurile de parcare și boxele (sub 20 m²), vânzările sub 30.000 de lei sau sub 2.500 de lei/m², cum sunt cotele-părți, și cele în dolari sau lire (câteva zeci).
- Mediană, nu medie. Mediana nu e trasă în sus de câteva vile sau apartamente de lux. Intervalul arată unde se află jumătatea din mijloc a vânzărilor.
- Doar cifre agregate. Un preț apare numai unde sunt cel puțin 5 vânzări. Nu publicăm vânzări individuale.
Întrebări frecvente
Cât costă pe metru pătrat o locuință în Sectorul 1?
În 2025, locuințele din Sectorul 1 s-au vândut la o mediană de 11.050 lei pe metru pătrat util, circa 2.190 de euro, din 2.307 de vânzări. Jumătate au fost între 8.250 și 13.620 lei/m². În 2026, până la data fișierului, mediana e 12.140 lei/m² (circa 2.335 €), din 1.421 de vânzări.
De unde sunt aceste prețuri?
Din fișierul „Tranzacții cu valoare clădiri Sectorul 1”, pe care Direcția Generală de Impozite și Taxe Locale a Sectorului 1 îl publică pe site-ul ei, la „Date deschise”: valoarea tranzacției declarată la impozite, cu strada, zona fiscală, suprafața utilă, anul construcției și trimestrul. Ne-a trimis la el ca răspuns la cererea noastră din octombrie 2026. Publicăm doar mediane, de la 5 vânzări în sus, fără vânzări individuale.
De ce scrie „locuințe”, nu „apartamente”?
Pentru că fișierul Sectorului 1 nu spune dacă o clădire vândută e apartament sau casă. În cifre intră deci și casele. Lăsăm deoparte vânzările sub 20 m² utili (locuri de parcare, boxe), pe cele sub 30.000 de lei și pe cele sub 2.500 de lei pe metru pătrat, cum sunt cotele-părți. Spațiile marcate ca nerezidențiale (până la sfârșitul lui 2023) nu intră.
Cât au crescut prețurile?
Mediana a urcat de la 9.010 lei/m² în 2023 (din trimestrul al doilea) la 11.050 lei/m² în 2025, adică cu 23% în lei. În euro, la cursul mediu BNR al fiecărui an, de la 1.820 la 2.190 €/m².
E mai scump decât Sectorul 2?
În 2025, apartamentele din Sectorul 2 s-au vândut la o mediană de 8.800 lei/m², iar locuințele din Sectorul 1 la 11.050 lei/m². Comparația e orientativă: la Sectorul 1 intră și casele, iar la Sectorul 2 doar apartamentele.
Surse
- Tranzacții cu valoare clădiri Sectorul 1, Direcția Generală de Impozite și Taxe Locale a Sectorului 1, la „Date deschise”, actualizat la 4 noiembrie 2026.
- Străzile și cartierele: © contribuitorii OpenStreetMap (ODbL); cursul euro: BNR.
Calculele sunt ale noastre și se refac automat când DGITL Sector 1 actualizează fișierul. Ultima actualizare: 06.11.2026.